درب های اتوماتیک تولید، گروه صنعتی و هنری دُرآچ

برای اطلاع از قیمت دقیق محصولات ما با کارشناسان گروه صنعتی و هنری دُرآچ تماس بگیرید تا طرح و قیمت را به صورت رایگان در اختیار شما قرار دهند.
تلفن تماس با کارشناسان دُرآچ : ٠٥١٣٣٤١٨٤٩٦ | ٠٩١٥٩١٥٩٣٧٣

امروزه استفاده از درب های اتوماتیک در سراسر دنیا رواج بسیاری یافته است. در کشور ما استفاده از درب های اتوماتیک چند سالی بیش از پیش رونق گرفته است. از درب اتوماتیک می توان در موقعیت های متعددی استفاده کرد ، به عنوان مثال درب حیاط درب پارکینگ درب ورودی ساختمان درب ورودی بانک و مواردی شبیه به آن از جمله کاربرد های مصرف دربهای اتوماتیک به شمار می آیند.

انواع درب های اتوماتیک

 • درب شيشه ای
 • درب كركره
 • درب جكی یا بازویی

کاربرد درب اتوماتیک

 • حوزه امنیتی مانند پادگان ها ، ساختمان های نظامی ، نیروگاه های اتمی و …
 • حوزه رفاهی مانند سوپر مارکت ها ، هتل ها ، مراکز خرید بزرگ ، مال ها ، شهر بازی ها و …
 • حوزه صنعتی کارخانه ها ، آزمایشگاه ها ، سوله ها و…
 • حوزه های ساختمانی و بانکی مانند بانک ها ، ساختمان های مسکونی ، ساختمان های دولتی و…

انواع درب های اتوماتیک از لحاظ عملکرد

 • درب اتوماتیک الکترومکانیک: باز یا بسته شدن این درب ها توسط چرخ دنده و گیربکس انجام می شود.
 • درب اتوماتیک هیدرولیکی: در این درب ها فشار روغن یا مایعات دیگر باعث می شود تا جک ها درب را باز و بسته کنند..
 • درب اتوماتیک پنوماتیکی: باز و بسته شدن جک ها کنترل کننده در با استفاده از فشار مستقیم گاز انجام می شود.

انواع درب های برقی پارکینگ ( مناسب برای نصب در پارکینگ مجتمع های مسکونی ، تجاری ، اداری و …)

 • درب اتوماتیک لولایی ( شامل درب دو لنگه و درب تک لنگه )
 • درب اتوماتیک تاشو
 • درب اتوماتیک کشویی
 • درب اتوماتیک گردان
 • درب اتوماتیک پارکینگ
 • درب اتوماتیک ضد سرقت
 • درب اتوماتیک ضد حریق و دود
 • اجزای یک درب اتوماتیک

یک درب اتوماتیک بسته به نوع کاربرد و محل نصب آن می تواند از اجزای مختلفی تشکیل شده که شامل

 • مرکز کنترل یا تابلو فرمان
 • مولد درب اتوماتیک
 • میکرو سوییچ
 • فلاشر
 • چشمی درب اتوماتیک
 • ریموت کنترل درب پارکینگ
 • پایه درب برقی
 • قفل برقی درب اتوماتیک
 • قفل مکانیکی درب اتوماتیک
 • درب اتوماتیک لولایی

شکل این درب ها به گونه ای است که توسط جک ها باز و بسته می شود و فضای مناسب برای عبود افراد و وسایل نقلیه را فراهم می کنند . درب های اتوماتیک لولایی می توانند از نوع درب اتوماتیک تک لنگه یا درب اتوماتیک دو لنگه باشند. در میان انواع درب های اتوماتیک لولایی ، درب های دولنگه کاربرد بیشتری دارند. به نحوی که بیش از ۹۰ درصد از درب های لولایی بازار از نوع دو لنگه هستند. درب های دو لنگه در مکان هایی مانند حیاط یا پارکینگ ها به کار گرفته می شوند و به ازای هر لنگه از درب باید فضای آزاد کافی برای باز یا بسته شدن آن وجود داشته باشد. درب های لولایی خود به دو نوع درب های اتوماتیک لولایی روکار و توکار تقسیم می شوند.

جک های استفاده شده برای درب های اتوماتیک لولایی می تواند از بین دو نوع جک های الکترومکانیکی یا جک های هیدرولیکی انتخاب شود.

درب اتوماتیک لولایی

درب اتوماتیک تاشو به نام های دیگر مانند درب اتوبوسی ، درب آکاردئونی و درب فولدینگ معروف است. از مهمترین ویژگی های دربهای تاشو می توان به میزان بازشوندگی آنها اشاره کرد. این درب ها می توانند به اندازه ۹۰% از پهنای درب باز شده و اجازه ورود یا خروج را به افراد بدهند. یک پیشنهاد خوب برای مشتریانی هست که محدودیت فضا در محل درب دارند. با توجه به موقعیت نصب درب یا نیاز مشتری درب های تاشو را می تواند تنها از یک طرف به دیوار نصب نمود.

برخی از مزیت های درب اتوماتیک تاشو

یکی از مزیت های درب های تاشو نسبت به سایر درب های اتوماتیک ( به خصوص درب اتوماتیک لولایی ) شعاع حرکتی کم برای باز و بسته شدن آن است. این مزیت برای محل هایی که فضای کمی دارند از اهمیت ویژه ای برخوردار است.
سرعت باز و بسته شدن درب های اتوماتیک تاشو نسبت به بقیه درب ها بسیار بالاتر است. توانایی عملکرد مداون و پیوسته برای مدت های طولانی این درب ها باعث شده تا برای نصب در محیط های پر تردد یک پیشنهاد جذاب باشند.
عملکرد بدون صدا و نرم به علت استفاده از دستگاه محرکه روان .
زمان باز و بسته شدن بسیار سریع .
امنیت بالا

درب اتوماتیک کشویی

درب اتوماتیک کشویی به صورت افقی باز می شود معمولا به اندازه فضای یک طرف درب در هر طرف دیوار فضای حرکتی برای درب کشویی وجود دارد. هنگام باز شدن درب بر روی ریل حرکت می کند. در برخی موارد این درب ها دو تکه و برخی دیگر به تکه ساخته می شوند. در کمد لباس ، در حمام ، در شیشه ای و … برخی از موارد استفاده درب اتوماتیک کشویی می باشد.

انواع موتور های مورد استفاده در درب های اتوماتيك كركره ای

 • موتور سانترال
 • موتور تيوبلار
 • موتور سايد

در ابتدا بايد بدانيم كه نقش موتور در کرکره های برقی کاملا حیاتی است و بدون وجود آنها و یا بروز ایراد در این قسمت ، ديگر كركره برقی ای وجود ندارد و به همین جهت می توانیم این بخش را مهمترین و اساسی ترين قسمت در كركره های برقی بدانيم. عملکرد اين موتورها به صورتی است که با به چرخش در آوردن شفت کرکره برقی باعث حرکت رول تیغه ها به سمت بالا و پایین می شود و با قدرت دورانی که ایجاد می کند باعث این اتفاق می گردد.

موتور توبولار (تیوبلار)

به موتورهای استوانه شکلی می گویند که به شکل لوله می باشند. این موتورها به سبب شکل لوله ای استوانه ای خود قطر کمتری داشته و باعث می شود تا کرکره بیشتر جمع شود و حجم کم تری بگیرد. درب های اتوماتیک به دلیل اینکه این موتور فضای کمتری را در بر می گیرد استفاده می کند. این موتور بسیار مناسب دربهای با پهنای کم می باشد که بسیار زیبا و سریع عمل می کند.

این مدل موتور مورد استفاده در تمامی انواع کرکره های برقی می باشد. این موتور کرکره برقی استوانه ای شکل است و دارای شکلی لوله مانند می باشد. موتور درب کرکره ای توبولار به نسبت موتور کرکره برقی ساید فضای کمتری اشغال میکند. موتور توبولار از بهترین نوع موتور در استفاده درب کرکره برقی می باشد و بسیار مورد استفاده قرار میگیرد.

ویژگی های موتور توبولار (تیوبلار)

از ویژگی های این موتور كركره برقی نصب آسان آن می باشد. از ویژگی موتور کرکره توبولار امنیت زیاد، نصب راحت و صدای کم نام برد. از این مدل موتور درب کرکره ای بیشتر در نصب درب های كركره برقی در پاركينگ های کوچک با تردد کم استفاده می شود که بسیار زیبا می باشد.
موتورهای توبولار کرکره برقی به دو دسته سنگین صنعتی و دسته سبک تقسیم می شود.

مدل سبک موتور توبولار درب اتوماتیک کرکره ای قدرتی معادل سی تا صدوچهل نیوتن متر دارد و برای مکان هایی که عرض تیغه خیلی زیاد نیست و کاربر احتیاج به کارکرد زیاد موتور کرکره برقی ندارد استفاده می شود اما مدل صنعتی موتور درب کرکره ای قدرتی از صدوچهل تا سی صد نیوتن متر را دارد و نیاز به شفت (لوله) کرکره برقی یازده است و معمولا مورد استفاده برای درب های کرکره ای باعرض بالاتر تیغه و باز و بسته شدن بیشتر درب کرکره ای مورد استفاده قرار می گیرد.

معمولا موتور توبولار کرکره اتوماتیک حدود پنجاه تا شصت سانتی مترارتفاع دارند که از یک طرف شفت کرکره برقی وارد می شوند و در داخل شفت یا همان لوله پیچ می شوند و قسمت قابل حرکت موتور توبولار (تاج) کرکره برقی که همان قسمت پیچ شده برشفت است باعث چرخش لوله می شود و در نتیجه کرکره برقی به پایین و بالا حرکت می کند.

عملکرد موتور کرکره برقی توبولار در زمان قطع برق

موتور توبولار درب کرکره ای در زمان قطع برق دارای یک آچار خلاص کن می باشد، که به طرق مختلف میتوانند حرکت کنند.

 1. ازطریق دستیگره خلاص کن که غالبأ بعضی از فروشگاهها بواسطه حرکت دادن سایبان فروشگاه از آن استفاده مینمایند و با چرخاندن آن میتوانیم درب اتوماتیک کرکره ای را به بالا و پائین هدایت نمائیم.

 2. از طریق آچار جک خودرو که این وسیله نیز در اکثر خودروها موجود می باشد. از ۲ طریق بالا می توانید هم برای کرکره برقی پارکینگ و هم برای درب کرکره اتوماتیک فروشگاه بهره ببرید. توجه داشته باشید استفاده از خلاص کن موتور کرکره برقی توبولار لزوما در زمان قطع برق کاربرد ندارد و در هر حالتی میتوانید از خلاص استفاده نمائید. در ضمن این نوع موتور کرکره برقی دارای ۲ نوع بک آپ (ups) و بدون بک آپ می باشد که در صورت خرید مدل یو پی اس دار کرکره برقی نسبت به ابعاد تا ۳۰ مرتبه در زمان قطع برق میتواند حرکت کند.

انواع برند های موتور توبولار کرکره برقی

موتور توبولار اروپایی

لازم به ذکر است که موتور های کرکره برقی توبولار اروپایی معمولاً جهت پرده برقی، سایه بان برقی و امثال آن تولید می شوند و اروپایی ها جهت کرکره برقی از موتور توبولار استفاده نمی کنند، لذا این موتور ها حداکثر تا ۱۰۰ نیوتن تولید می شوند که برای درب اتوماتیک کرکره ای چندان مناسب نیست. موتورهای کرکره برقی توبولار اروپایی قیمت بالایی دارند، قطعات یدکی آنها به سختی یافت می شود، تشخیص اصل از تقلبی موتورهای کرکره برقی توبولار اروپایی دشوار است و در مجموع استفاده از این موتورهای کرکره برقی چندان توصیه نمی شود.

موتور توبولار چینی موتورهای کرکره برقی توبولار چینی معمولاً تحت لیسانس هستند و یا به کلی برند نیز چینی است، ولی با توجه به نیروی تولیدی بالا و قیمت پایین بیش از ۹۹% بازار کشورمان را در اختیار دارند.

موتور کرکره برقی توبولار (نصب داخلی) و موتور کرکره برقی ساید (نصب خارجی) پرکاربردترین موتور درب کرکره ای موجود در بازار کشومان می باشند. تفاوت اصلی موتور کرکره برقی ساید و موتور درب کرکره ای توبولار این است که موتور ساید در بیرون از شفت کرکره برقی مستقر می شود و نوع دیگر نیز در داخل شفت کرکره برقی قرار می گیرد. هر دو موتور کرکره برقی قابلیت نصب ups را دارند و در موارد قطع برق شهری نیز از قابلیت های ویژه ای بر خوردارند تا عملکرد کرکره به کلی از بین نرود.

موتور ساید کرکره برقی

به موتور هايی گفته می شود که در یک طرف درب قرار می گیرند و با استفاده از موتور زنجیر دار درب را به بالا و پایین می کشند. موتور کرکره ساید صنعتی جهت تعداد تردد بالا و کرکره تا وزن 1000 کیلوگرم توصیه می شود، دارای سیستم پاراشوت جهت جلوگیری از سقوط کرکره در صورت نقص فنی می باشد.

موتور کرکره برقی در2 نوع معمولی و UPS دار می باشد. نوع معمولی آن دارای زنجیر جهت بالا و پایین بردن کرکره برقی در هنگام قطع برق است ولی نوع UPS دار آن علاوه بر زنجیر دستی دارای برق اضطراری جهت بالا و پایین بردن کرکره برقی در هنگام قطع برق می باشد.

این نوع موتورهای کرکره برقی نسبت به موتورهای توبولار گرانتر می باشند ولی میزان تردد مجاز آنها نیز از موتور های توبلار بالاتر می باشد. این کرکره موتورها جهت کرکره برقی هایی با وزن بالا و تردد بالا مانند پلی کربنات شفاف و کرکره برقی پارکینگ توصیه می شود.

موتور کرکره برقی ساید مناسب برای انواع درب کرکره ای سنگین می باشد. به عنوان مثال کرکره برقی مورد استفاده در محیط های صنعتی مانند کرکره برقی کارخانه، کرکره برقی سوله، کرکره برقی فروشگاهها و درب اتوماتیک کرکره ای پارکینگ های پرتردد و کارخانجات می باشد. همچنین در کرکره اتوماتیک پارکینگ مکان های پرتردد مانند مجتمع و برج های مسکونی و تجاری به کار می رود.

معایب موتور کرکره برقی ساید

از معایب موتور کرکره برقی ساید می توان به فضای زیادی که این موتور اشغال میکند اشاره کرد. طول پلیت موتور درب کرکره ای ساید بر خلاف موتور های توبولار که طول پلیت از ۳۰ سانتی متر تجاوز نمیکند، حدود ۶۰ سانتی متر می باشد. از این رو می توان گفت موتور کرکره برقی ساید جهت استفاده در فروشگاهها و پارکینگهای کوچک مناسب نیست.

مزایا موتور کرکره برقی ساید

این نوع موتور کرکره برقی دارای محاسن بسیار زیادی می باشد؛ از جمله قدرت بالا، بیصدا بودن موتور ساید خصوصأ مدل ۲۴ ولت آن که دارای باطری بک آپ می باشد و در زمان قطع برق می توان کرکره بر قی را متناسب با وزن آن تا چندین مرتبه بالا و پائین آورد از دیگر محسنات این نوع موتور کرکره برقی خارج بودن موتور ساید از داخل شفت است که در زمان خرابی موتور نیاز به پائین آوردن تیغه و مسدود نمودن محل نصب کرکره نمیباشد.

عملکرد موتور کرکره برقی ساید در زمان قطع برق

موتور کرکره برقی ساید در زمان قطع برق مطابق شکل دارای یک زنجیر خلاص کن می باشد که به طریق ذیل میتوانند حرکت کنند:
چنانچه کاوری روی موتور درب کرکره ای ساید را پوشانده باشد می بایست درب کاور را باز کرد و زنجیر را از داخل کاور خارج کرد که زنجیر آن بصورت رفت و برگشت می باشد و با چرخاندن آن به بالا و پائین کرکره برقی را حرکت دهید توجه داشته باشید در حین حرکت دادن زنجیر قلابی نیز توسط زنجیر کشیده میشود که حکم کلاچ موتور درب کرکره ای را دارد و با پائین کشیدن آن توسط حرکت زنجیر گیربکس از موتور کرکره برقی جدا میشود و فشار بیش از حد باعث شکستگی اهرم کلاچ میشود.

برندهای موتور کرکره برقی ساید

موتور کرکره برقی ساید اروپایی:
الرو آلمان، مارانتک آلمان، بی-اف-تی ایتالیا و …

وتور درب اتوماتیک کرکره ای ساید اروپایی در بیشتر مواقع از برق سه فاز بهره می برند، لذا وجود برق اضطراری UPS عملاً در این مدل موتور کرکره اتوماتیک منتفی است. ما انتظار داریم که موتورهای درب کرکره ای اروپایی باتوجه به قیمت بالا، مدت گارانتی بالایی نیز داشته باشند ولی اکثرا این نوع از موتور درب اتوماتیک کرکره ای در بازار کشورمان با یکسال گارانتی ارائه می گردند و در صورت خرابی قطعات یدکی آنها به ندرت یافت می شود.

نکته دیگری که باید در نظر داشته باشیم این است که موتور درب اتوماتیک کرکره ای ساید اروپایی بصورت مجزا از سایر متعلقات مانند مدار فرمان، بلبرینگ، صفحه های جانبی و … ارائه می شوند و در نتیجه هزینه تمام شده یک موتور کرکره برقی ساید اروپایی تقریباً ۱۰ برابر گرانتر از یک موتور کرکره برقی ساید چینی است. با توجه به نکات بالا خیلی دور از ذهن نیست که تقریباً ۹۹% مشتریان در بازار کشورمان از موتورهای کرکرره برقی ساید تحت لیسانس و چینی استفاده نمایند.

موتور کرکره برقی ساید تحت لیسانس و چینی

بارزانته، اس-دی-سی SDC، هیوث، اسمارت، لیفت توربو، اورال و سیگما، اتومات، سیماران، بتا و…
موتور درب کرکره ای ساید چینی بعضاً تحت لیسانس هستند و یا به کلی برند نیز چینی است. تفاوت عمده موتور درب اتوماتیک کرکره ای ساید چینی با یکدیگر در نوع متریال گیربکس و سیم پیچ موتور است. موتور کرکره برقی درجه یک از سیم پیچی مس بهره می برند ولی دیگر انواع موتور کرکره اتوماتیک ارزانتر معمولاً سیم پیچی آلومینیومی دارند و در صورت کارکرد ممتد بسیار گرم می شوند و احتمال سوختن سیم پیچ در آنها بسیار بالا است. در مجموع باید گفت که نگران چینی بودن موتور کرکره برقی ساید خود نباشید ولی در انتخاب آن دقت فرمایید و از اجناس درجه یک چین جهت پروژه خود استفاده نمایید.

مقایسه موتور توبولار و موتور ساید

 • موتور کرکره برقی توبولار
 • خلاص کن دستی دارد
 • بعضی مدل ها UPS دارد
 • حداکثر وزن کرکره ۳۰۰KG
 • قیمت ارزانتر از موتور ساید
 • میزان تردد محدود کرکره برقی
 • نصب داخل رول و ظاهر زیبــا
 • تعمیرات و تعویض زمانبر موتور
 • موتور کرکره برقی ساید
 • خلاص کن دستی دارد
 • بعضی مدل ها UPS دارد
 • حداکثر وزن کرکره ۱۵۰۰KG
 • قیمت گرانتر از موتور تیوبلار
 • میزان تردد بالای کرکره برقی
 • نصب خارج رول و اشغال فضا
 • تعمیرات و تعویض سریع موتور

موتور سانترال

موتور سانترال در کرکره های قدیمی، مغازه ای و مسکونی و کرکره های آلومینیومی مورد استفاده قرار می گیرد، این موتورها در دو نوع ۱۸۰ کیلوگرم و ۲۸۰ کیلوگرم عرضه می شوند. همچنین موتور سانترال با نام های شفت و فنر ، مرکزی و MC نیز شناخته می شود.منبع تغذیه این موتورها ۲۲۰ ولت بوده و تردد مجاز روزانه آن تا سقف ۳۰ تردد در روز می باشد. 

موتور سانترال کرکره برقی توانایی به حرکت درآوردن کرکره هایی را که میزان تردد و وزن خود کرکره متوسط می باشد، دارند. می توان از موتور های سانترال کرکره برقی در شرایطی که نیاز است کرکره های قدیمی، تبدیل به کرکره اتوماتیک با تکنولوژی جدید گردند، استفاده نمود؛ چرا که این موتور ها دارای نصب ساده ای می باشند و به همین خاطر نیازی به تغییر کلی و اساسی در ساختار کلی کرکره وجود ندارند. البته استفاده از موتور های سانترال در سال های اخیر کمتر شده است.

این نوع موتور کرکره برقی در مرکز شفت کرکره برقی قرار می گیرد و بهمین دلیل موتور کرکره مرکزی یا سنترال ( سانترال ) نامیده می شود. از مزایای این نوع موتور کرکره برقی حرکت سریع و روان در مقایسه با موتور کرکره های توبلار و ساید می باشد. بدلیل اینکه این موتور نیاز به فنر بندی شفت کرکره برقی دارد نصب آن مشکل و هزینه نصب آن بالا می باشد و امروزه عمده ترین کاربرد آن نصب بر کرکره های قدیمی ( لانه زنبوری ) و اتومات نمودن آن کرکره ها می باشد.

مزایای موتور کرکره برقی سانترال

حرکت سریع روان، عملکرد سریع و آسان خلاص کن جهت استفاده در هنگام بی برقی، قابل نصب بر روی کرکره های لانه زنبوری قدیمی و تبدیل آنها به کرکره برقی

معایب موتور کرکره برقی سانترال

نصب دشوار و هزینه نصب بالا. اگر به صورت درست و استاندار نصب نشود موتور و فنر ها بر روی تیغه های کرکره خش می اندازند. تعمیرات آن نیاز به مهارت فنی بالایی دارد و در صورت خرابی نیاز است که کل کرکره برقی و شفت آن پیاده شود.

برای اطلاع از قیمت دقیق محصولات ما با کارشناسان گروه صنعتی و هنری دُرآچ تماس بگیرید تا طرح و قیمت را به صورت رایگان در اختیار شما قرار دهند.
تلفن تماس با کارشناسان دُرآچ : ٠٥١٣٣٤١٨٤٩٦ | ٠٩١٥٩١٥٩٣٧٣